Ile kosztują wydruki 3D?

Data

Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. I na pewno nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć nie analizując konkretnego modelu ale przede wszystkim potrzeb klienta, obciążeń i warunków pracy w jakim ma ten element funkcjonować.

W pierwszej kolejności ustalamy z klientem najlepszą technologię do wykonania danej produkcji: FDM, FFF, DLP czy innej

Model 3D, przed wydrukiem należy przygotować do druku, czynność ta nazywa się cięcięm i to w  tym procesie określamy parametry gotowego wydruku, czy ma mieć pełne ściany, czy tylko określoną liczbę warstw a pozostała przestrzeń pusta lub wypełniona strukturą na przykład kratki czy plastra miodu.

Nasze doświadczenie mówi nam bardzo wyraźnie, że każdy wydruk musi być poprzedzony komunikacją z klientem na temat założeń technicznych jakie ma spełniać gotowy produkt. Inaczej będzie wydrukowana podstawka pod iPod;a  a inaczej i z innych materiałów kółko zębate do maszyny. Wydruk 3D jak produkcja w technologii przyrostowej cechuje się zmienną wytrzymałością w zależności od kierunku obciążenia- zawsze bierzemy to pod uwagę przy planowaniu tak aby element by dopasowany do warunków pracy a koszty druku 3D były jak najbardziej racjonalne i zoptymalizowane.

Do tego należy dodać jeszcze nakład, który ma istotny wpływ na efektywność druku 3D, wybór materiałów czy określenie finalnej jakość gotowego produktu. W produkcji seryjnej również istotnym parametrem mającym wpływ na koszty druku 3D jest zoptymalizowanie modelu i jego ułożenia tak aby ograniczyć prace w post produkcji takie jak usuwanie podpór, czy wygładzanie powierzchni.  

Te wszystkie parametry wpływają zarówno na czas druku jak i zużycie materiału co w oczywisty sposób przekłada się na koszty.

Jako nasze zadanie również traktujemy doradztwo w kwestii doboru materiałów, to bardzo istotny czynnik w ograniczaniu kosztów produkcji w druku 3D, analizując z klientem model, możemy lepiej doradzić ewentualne zmiany w wyborze bez uszczerbku na wytrzymałości czy funkcjonalności.

Między innymi z tych powodów nie umieszczamy na naszej stronie kalkulatorów wyceny online- są to mechanizmy, które albo nie biorą pod uwagę istotnych parametrów do produkcji druku 3D albo znacznie zawyżają wycenę, aby zrobić margines na nieprzewidziane koszty. W obu przypadkach klient nie dostaje realnej wyceny jak i również jest pozbawiony całego wsparcia, które powinno towarzyszyć procesowi produkcji seryjnej, reasumując wyceny automatyczne są oderwane od rzeczywistych kosztów a realne potrzeby klienta bardzo często pomijane.

Możemy jednak podać orientacyjne ceny modeli, które produkowaliśmy- zdjęcia sa na naszym portfolio: https://3dprodruk.pl/portfolio/

  • Model baszty i kapliczki to koszt pomiędzy 5 a 10zł

 

  • Element mocujący 14-189-W-2022 to koszt 11zł

 

  • Klips biały z napisem JSE – 3zł

 

Pudełko białe zamykane z uszczelką 48zł

 

 

Więcej
artykułów