Praktyczne przykłady wykorzystania druku 3d

Data

Coraz częściej możemy spotkać się z przykładami wykorzystania druku 3D w życiu codziennym. Nie tylko nasze dzieci mają już zajęcia czy pracownie z drukarkami ale często sami spotykamy się z efektami tej technologii w architekturze, medycynie czy przemyśle.

Bardzo ciekawy zjawiskiem jest zastępowanie tradycyjnych metod wytwarzania technikami druku 3D, które dają wiele korzyści.

Jedną z dziedzin gdzie „gołym okiem” widać efekty tego postępu jest protetyka. Do tej pory proces tworzenia modeli polegał na stworzeniu silikonowej formy odciskanej w jamie ustnej i następnie odlanie gipsowego modelu.

Obecnie proces „tworzenia formy” zastępuje się skanowaniem 3D natomiast gips zostaje zastępowany żywicznym drukiem 3D. Dzięki temu skracamy cały proces tworzenia, powodujemy, że staje się on dokładniejszy i bardziej ekonomiczny.

Otrzymany w ten sposób model doskonale się nadaje do dalszego opracowania w procesie protetycznym. Charakteryzuje się wysoką jakością i szczegółowością.

Poniżej widać efekt takiego procesu:

Dosyć ciekawy wyzwaniem i spektakularnym efektem okazało się zleceni polegające na odtworzeniu lampy zabytkowego samochodu Chrysler Imperial Crown 1960.

 Jeden z naszych klientów potrzebował zrekonstruować klosz tylnej lampy w tym samochodzie, jak widać oryginalna lampa miała dosyć specyficzny kształt i złożona była z dwóch elementów: obudowy i wewnętrznej soczewki.

 

Po paru próbach i testach różnych materiałów wybraliśmy czerwoną przezierną żywicę, która gwarantowała najlepszą jakość i wydrukowaliśmy cały komplet. Aby za pomocą druku 3D uzyskać efekt maksymalnie zbliżony do oryginału konieczna była  dodatkowa obróbka w postpordukcji ale efekt wyszedł doskonale,

zobaczcie sami:

Proces druku 3D możemy wykorzystywać nie tylko do produkcji ale doskonale nadaje się również w tworzeniu modeli realnych przedmiotów, zwłaszcza złożonych ze skomplikowanych kształtów. Im bardziej pracochłonny jest model przy wykorzystanie tradycyjnych metod obróbki, składający się z bardziej skomplikowanej geometrii tym bardziej druk 3D ukazuje swoją przewagę.

Bagietka jako nierzadko element naszego codziennego życia jest dobrym przykładem takiego wykorzystania druku 3D. Uzyskanie tego kształtu metodami tradycyjnymi było by istnym koszmarem, w przypadku gdy drukarce 3D jest wszystko jedno co drukuje 😊

Proszę zwrócić uwagę na detaliczność i szczegółowość w odwzorowaniu fragmentów oryginału.

Model ten był skanowany i drukowany z dwóch połówek. Wymaga oczywiście obróbki i malowania na kolor „pieczywa” ale trudno by było uzyskać taki efekt inną metodą i w tak krótkim czasie.

Więcej
artykułów